Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Piekarach poszła bezboleśnie

PSZ
Piekary Śląskie również objęła ustawa dotycząca dekomunizacji ulic. Niemniej żadnej nazwy nie musiano zmieniać

Piekary Śląskie są jednym z miast, które również dotknęła ustawa dekomunizacyjna, choć powodów ku temu nie było tak naprawdę zbyt wiele. Praktycznie, na pierwszy rzut oka, żadna z ulic nie wywoływała gęsiej skórki samą swoją nazwą i wydawało się, że w żaden sposób nie nawiązywała do czasów PRL-u. Instytut Pamięci Narodowej miał jednak w tej kwestii inne zdanie.

W Piekarach Śląskich problem dekomunizacji dotyczył pięciu ulic: Konstytucji, Rewolucjonistów, Przyjaźni, Partyzantów oraz Wyzwolenia. Nazwy nadano im jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Niemniej kiedy nadawano im nazwy, nie poszło wtedy za tym żadne konkretne uzasadnienie.

- Jednak w związku z z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej, której celem było zlikwidowanie nazw ulic, których znaczenie może mieć związek z ustrojem komunistycznym, zasięgnęliśmy opinii IPN-u, czy nazewnictwo ulic w Piekarach Śląskich podlega wspomnianej ustawie - wyjaśnia Iwona Makarska, rzecznik prasowy magistratu w Piekarach Śląskich.

Jak się okazuje, wspomniane wyżej ulice są - mówiąc najogólniej - wątpliwe. Jak zaznaczyli pracownicy IPN, z uwagi na to, że nie można ustalić co jest przedmiotem upamiętnienia w przypadku tych nazw, miasto otrzymało zalecenie, by nie zmieniać ich nazw, ale przyjąć uchwały z nowym uzasadnieniem które wyklucza nawiązywanie do sytemu komunistycznego lub bezpośrednio wskazywały rodowód komunistyczny. - Dlatego też przyjęto uchwały, które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że np. ulica Rewolucjonistów nie ma nic wspólnego z rewolucja październikową, a ul. Przyjaźni z przyjaźnią polsko-rosyjską - zaznacza Makarska.

Według nowych uchwał, wspomniana ulica Rewolucjonistów tak naprawdę upamiętnia wielkich rewolucjonistów nauki, którzy dzięki swoim wynalazkom i odkryciom przyczynili się do rozwoju różnych dziedzin życia. Ulica Przyjaźni ma upamiętniać natomiast podpisanie umów o współpracy w dziedzinach: nauki, kultury, sztuki, oświaty, sportu, rekreacji, promocji czy turystyki Piekar Śląskich z innymi miastami. Uzasadnienie dla ulicy Partyzantów dotyczy natomiast żołnierzy polskich sił zbrojnych desantowanych do okupowanej Polski w czasie II wojny światowej, by walczyli z niemieckim okupantem. A jak uzasadniono nazwę ulicy Wyzwolenia? Bardzo prosto - nazwa ma upamiętniać budowę Kopca Wyzwolenia, czyli symbolu walki o polskość i pamiątki walk powstańców śląskich. Podobnie zrobiono w przypadku ulicy Konstytucji, która od teraz jest nazwą upamiętniającą najważniejszy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto