Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przechowywać chleb? Ekspertka radzi, gdzie najlepiej trzymać bochenek w czasie upałów. Tradycyjny chlebak to przeżytek

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Jedną z metod przechowywania chleba w upale jest trzymanie ich w materiałowej ściereczce.
Jedną z metod przechowywania chleba w upale jest trzymanie ich w materiałowej ściereczce. 123rf.com/dolphytv/zdjęcie ilustracyjne
Wysokie temperatury za oknem sprawiają, że chleb szybciej wysycha i czerstwieje. Ważne, aby wiedzieć, w jaki sposób przechowywać bochenki w trakcie upałów. Można się zdziwić, że chlebak nie będzie najlepszym rozwiązanie. Zobacz trzy proste sposoby na przechowywanie chleba w kuchni w trakcie lata.

W skrócie

Świeży chleb to podstawowy składnik wielu domowych dań. Zarówno w formie prostych kanapek, jak i w formie chrupiących grzanek do zupy. Warto wdrożyć łatwe metody, które pozwolą nie zmarnować nawet okruszka. A właśnie w trakcie gorących dni chleb szybciej wysycha i szybciej czerstwieje. Oto trzy sposoby na przechowywanie chleba w upalne dni.

Ściereczka lniana na chleb

Nasze mamy i babcie często przechowywały chleb w materiałowych ściereczkach. Świetnie sprawdzały się wykonane z lnu lub z bawełny. Zamiast ściereczki można także wykorzystać lniane woreczki, które szczelnie zabezpieczają chleb przed czerstwieniem. Taki zabezpieczony chleb trzeba przechowywać z dala od promieni słonecznych np.: w chłodnej spiżarni.

Ceramiczne garnki i pojemniki

Niemiecka ekspertka do spraw żywności Birgit Brendel stwierdziła, że najlepszym sposobem na przechowywanie chleba w upalne dni są ceramiczne pojemniki i garncarskie, prawdopodobnie gliniane garnki. Brytyjskie portale The Express i Daily Mail powołały się na specjalistkę, która polecała pojemniki umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Według ekspertki pieczywo powinno być trzymane w suchym i ciemnym miejscu, ale odradzała lodówkę. Ważne, aby też nie było zbyt wilgotno, gdyż to pozwoli pieczywu spleśnieć. Birgit Brendel odradza używanie plastikowych torebek, które przyspieszają rozwój pleśni.

Chleb z lodówki i zamrażarki

Birgit Brendel odradza tę metodę, gdyż według niej wpływa na smak i strukturę pieczywa. Jednak jeżeli niestraszne dla was są skutki chłodzenia i fakt, że chleb z lodówki będzie inaczej wyglądać niż świeży, to zachęcamy do jej wypróbowania. Nadmiar chleba można także trzymać w lodówce w woreczku z zapięciem strunowym lub zamrozić w pojemnikach na żywność. Dzięki temu ochronimy pieczywo przed wysychaniem, a także po odgrzaniu lub ponownym upieczeniu odświeżymy jego teksturę.
W trakcie upałów warto też kupować takie ilości chleba, co do których ma się pewność, że zostaną zjedzone w krótkim czasie. Dzięki temu kromki będą zjadane na bieżąco. Ponadto warto wiedzieć, że chleb szybciej czerstwieje kupowany w formie krojonej niż jednego bochenka.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą wam dłużej cieszyć się świeżym chlebem.

Źródło:

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przechowywać chleb? Ekspertka radzi, gdzie najlepiej trzymać bochenek w czasie upałów. Tradycyjny chlebak to przeżytek - Strona Kuchni

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto