Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekarska urazówka będzie miała lądowisko dla helikopterów

PSZ
Na dachu tego budynku powstanie lądowisko dla helikopterów
Na dachu tego budynku powstanie lądowisko dla helikopterów Paweł Szałankiewicz
W 2019 roku pacjenci będą transportowani do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich helikopterami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szpital wkrótce ruszy z przetargiem na budowę lądowiska na dachu jednego z pawilonów znajdujących się na terenie szpitala.

Na tą wiadomość w Piekarach Śląskich czekano od lat. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w końcu doczeka się lądowiska dla helikopterów. Lada chwila rozpocznie się procedura przetargowa na jego wykonanie, a prace ruszą z początkiem 2018 roku. Koszt budowy lądowiska powinien się zamknąć w kwocie 3,7 mln zł, przy czym ok. 850 tys. zł będzie pochodzić z dofinansowanie z Unii Europejskiej a reszta to wkład Urzędu Marszałkowskiego.

- Płyta lądowiska znajdzie się na dachu nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, znajdującego się na dziedzińcu szpitala, którego główny rdzeń został tak zaprojektowany, aby wytrzymać wszystkie obciążenia związane z lądowaniem helikopterów - mówi Łukasz Pudlik, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych.

Do tej pory pacjenci, zwłaszcza ci po wypadkach drogowych albo przemysłowych, jeśli byli transportowani do piekarskiego szpitala, to najczęściej drogą lądową. Jeśli już robiono to drogą powietrzną, to śmigłowiec LPR lądował ponad 3 kilometry od szpitala na lądowisku znajdującym się przy Kopcu Wyzwolenia, a stamtąd pacjenta transportowano już karetką. - Droga powietrzna będzie jednak bezpieczniejsza, a sam pacjent, który np. doznał pęknięcia rdzenia kręgosłupa, trafi do nas szybciej, bez zbędnych obciążeń w czasie transportu - wyjaśnia Łukasz Pudlik dodając, że w przeszłości zdarzało się i tak, że ze względu na stan zdrowia pacjentów podejmowano decyzję o tym, aby pacjenci byli transportowani drogą lotniczą do innych szpitali, gdzie są lądowiska. - W ciągu roku lądowań w pobliżu kopca było zawsze kilkanaście. Po wybudowaniu lądowiska spodziewamy się transportu większej liczby pacjentów.

Budowa lądowiska dla helikopterów w piekarskiej urazówce będzie niejako zwieńczeniem inwestycji, które były tam realizowane w ciągu blisko dziesięciu ostatnich lat. W tym czasie powstał m.in. nowy pawilon z izbą przyjęć, blokiem operacyjnym i centralną sterylizatornią. Następnie stworzono drugą część oddziału intensywnej terapii dla pacjentów bezpośrednio po zabiegach operacyjnych, a w kolejnych latach zakład diagnostyki obrazowej oraz zakład diagnostyki laboratoryjnej. W międzyczasie wykonano też termomodernizację szpitala w Piekarach jak i w wydziale zamiejscowym w Kochcicach.

Łącznie, na wszystkie inwestycje wydano blisko 100 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto