Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie. MOPR szuka wolontariuszy

Redakcja
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie werbuje właśnie grupę do projektu „Przywrócić wartości – projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców Piekar Śląskich”. Tym razem poszukuje młodzieży, która chce działać społecznie i jednocześnie zdobyć doświadczenie zawodowe.

Obecnie w Piekarach Śląskich działa 89 organizacji pozarządowych o różnym profilu działalności. Tej ilości organizacji nie towarzyszą jednak żadne działania, których celem byłoby przygotowywanie osób do działalności społecznej. Oznacza to, że wieki potencjał organizacji NGO pozostaje niewykorzystany lub wykorzystywany jest w niewielkim stopniu. Większość działań tych organizacji opiera się bowiem o prace, wykonywane w ramach wolontariatu.

- Młodym ludziom trudno podjąć się wolontariatu bo często nie wiedzą czy nadają się do działań, których zamierzają się podjąć – tłumaczy Katarzyna Shuheber szefowa Biura Funduszy Europejskich piekarskiego MOPR.

Niekoniecznie każdy, kto widzi się w roli opiekuna w hospicjum podoła temu zadaniu, za to może mieć potencjał w pracy z młodzieżą i odwrotnie.

W Piekarach Śląskich nie brakuje instytucji, których działalność mogłaby być wsparta przez prace wolontariuszy. W mieście działają takie podmioty, jak Dom Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, ochronki przyparafialne, dzienne ośrodki pomocy, Rodzinny Dom Dziecka, a także instytucje miejskie, które sięgają lub mogłyby skorzystać z pomocy wolontariuszy – biblioteki, domy kultury, czy Miejskie Centrum Informacji i Turystyki.

- Każda z takich organizacji czy instytucji koncentruje się na innym obszarze aktywności społecznej, dlatego konieczne jest różnicowanie procesu przygotowawczego wolontariuszy, którzy działania te mieliby realizować – mówi Katarzyna Shuheber.

Po pierwszych doświadczeniach w działalności społecznej może przyjść rozczarowanie, że nie tak sobie wyobrażaliśmy pracę, nie o tym myśleliśmy. Nie każda forma wolontariatu odpowiadać będzie osobowości wolontariusza.

- Poprzez nasz projekt chcemy pomóc ukierunkować profil wolontariusza, ale przede wszystkim sprofesjonalizować ich działania tak, by pomogły im również w karierze zawodowej – tłumaczy Shuheber.

Grupa docelowa projektu (osoby w wieku od 15 do 24 lat) stanowi równocześnie grupę najbardziej narażoną na negatywne skutki bezrobocia. Prognozy, dotyczące zmian na rynku pracy w kolejnych latach, również nie są optymistyczne – niemal wszystkie przewidują trudności, z którymi zetkną się młodzi ludzie bezpośrednio po zakończeniu edukacji. Kształcenie wolontariuszy stanowi jeden z ważnych instrumentów, budujących konkretne doświadczenie i umiejętności, dające się doskonale wykorzystać w procesie poszukiwania zatrudnienia.

- O tym jakiego rodzaju wsparcie jest im potrzebne decydują sami wolontariusze wspólnie z pracownikiem socjalnym w trakcie wywiadu, indywidualnie – wyjaśnia Shuheber- Mogą to być szkolenia komputerowe, językowe, zawodowe, czyli wszystkie takie które pomogą im na rynku pracy.

Zajęcia prowadzone będą indywidualnie ale także w grupach, głównie po zajęciach w szkole albo w soboty, tak by dać możliwość udziału jak największej grupie osób. Wszystko oczywiście bezpłatnie.

By włączyć się do projektu i skorzystać ze szkoleń należy skontaktować się z Biurem Funduszy Europejskich piekarskiego MOPR pod numerem telefonu 32 287 30 32.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto