MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rola menedżera w firmach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kluczowym słowem jest zaufanie

Monika Krężel
Monika Krężel
dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE, wiceprezes, członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A
dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE, wiceprezes, członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A Jakub Szołdra-Laszczyk
Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa około 540 firm polskich i zagranicznych. Style zarządzania przedsiębiorstwami są różne, ale w każdym z nich istotną rolę odgrywa menedżer. Dyskutowaliśmy o tym podczas specjalnej debaty zorganizowanej w siedzibie „Dziennika Zachodniego”.

Jaka jest dzisiaj rola menedżera? Jakie powinien mieć cechy, czym się wyróżniać i na czym powinna opierać się jego relacja ze współpracownikami? O tych i wielu innych zagadnieniach dyskutowaliśmy podczas specjalnej debaty w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Była ona pokłosiem konkursu Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2022. W spotkaniu wzięli udział: dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE, wiceprezes, członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Anna Hanusiak-Tatarska, właścicielka firmy Hansped Transport i Spedycja S.K.A, Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, właścicielka kliniki laseroterapii Drazga Clinic, Piotr Apollo, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie S.A.

- Pamiętam, jak kiedyś wynajmowało się na rynku najlepszych zarządzających. Dzisiaj, gdyby przyjrzeć się firmom działającym w KSSE, to zauważymy, że menedżerowie są jednocześnie właścicielami i zarządzającymi. Oni mieli pomysły na prowadzenie biznesu i zrobili to - opowiadał dr hab. Rafał Żelazny. - Menedżerem powinien być człowiek, który podejmuje optymalne decyzje. Ważna jest też intuicja, trochę szczęścia, oczywiście oprócz wiedzy i kompetencji - dodał.

Wiceprezes Rafał Żelazny zwracał uwagę, jak dzisiaj w firmach wyglądają struktury organizacyjne. - Ważne jest pozyskiwanie informacji z pierwszej ręki, a nie budowanie hierarchicznej struktury. Wcześniej osoba zarządzająca firmą była postacią mityczną, a to do niczego dobrego nie prowadziło - opowiadał Rafał Żelazny. - Jako menedżerowie musimy być ludźmi, wszyscy wymagają szacunku. Dla mnie kluczowe słowo w pracy to zaufanie.

Eksperci mówili także o tym, jak dzisiaj rozwiązuje się problemy i konflikty w różnych przedsiębiorstwach. Zarządzanie jest tak naprawdę także umiejętnością rozwiązywania problemów pracowników.

- Wielu organizacji nie możemy wrzucić do jednego worka, ale metody rozwiązywania konfliktów są podobne, czyli najpierw identyfikacja problemu, a następnie szybka próba ich rozwiązania. Menedżer powinien wykorzystać wszystkie możliwości, by rozwiązać problem - mówił dr hab. Rafał Żelazny.

W firmach działających na terenie KSSE można znaleźć różnorodne style zarządzania przedsiębiorstwami, decyzje są podejmowane przez menedżerów pochodzących z różnych stron świata.

- Różnorodność jest bardzo dużym atutem Strefy. Gdy przenikają się różne wzorce zachowań i zarządzania to wtedy uczymy się od siebie nawzajem. To wzbogaca Strefę, pozwala nam się lepiej poznać, zbudować odpowiedni poziom zaufania, co wpływa na podejmowanie optymalnych decyzji - tłumaczył dr hab. Rafał Żelazny.

Warto pamiętać, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest uznawana za lidera wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych, co potwierdza m.in. pierwsze miejscu w Europie oraz pozycja w pierwszej piątce najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie (wg rankingu FDI Business Financial Times 2021). KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Działa w niej ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 44 mld złotych i stworzyły 90 000 miejsc pracy.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumowujących ubiegły rok, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (od września 2018 do końca grudnia 2022) wydano łącznie 1965 decyzji o wsparciu, na 98,5 mld deklarowanej wartości inwestycji oraz prawie 43 tys. nowych miejsc pracy. W zbiorczym zestawieniu dotychczasowych efektów PSI w Polsce, wyniki Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to 15-17% efektów wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Wraz z Łódzką i Pomorską SSE wydano łącznie 222 decyzje o wsparciu (50% wszystkich decyzji z 2022) na łączną wartość inwestycji 10,2 mld złotych (41% wartości wszystkich decyzji z 2022).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rola menedżera w firmach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kluczowym słowem jest zaufanie - Katowice Nasze Miasto

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto