Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienie dziecka przeciw HPV chroni przed rakiem. Masz wątpliwości? Zapytaj lekarza

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W czasie trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Szczepień łódzki oddział NFZ zachęca do szczepienia dziecka przeciwko wirusowi HPV. W ciągu 10 miesięcy programu bezpłatnych szczepień skorzystało 27 proc. 12 i 13-latków z Łódzkiego

Spis treści

HPV. Co to za wirus i jak się przenosi?

Wirus brodawczaka ludzkiego (po angielsku Human Papilomavirus, w skrócie HPV) to powszechnie występujący wirus. Jest najczęstszym wirusem przenoszonym przez kontakty intymne i 90 proc. osób aktywnych płciowo na jakimś etapie życia się z nim zetknie, najczęściej w ciągu pierwszych kilku lat po inicjacji seksualnej. Wirus HPV jest tak zakaźny, że do infekcji nie jest konieczny pełen stosunek. Prezerwatywa także nie jest ochroną wystarczającą. Młodzi ludzie zakażeni HPV nie są tego świadomi, a co gorsza zakażają tych, których pokochali i z którymi planują wspólne życie.

Skutki zakażenia wirusem HPV

Konsekwencje zakażenia HPV mogą być bardzo poważne. Co prawda część wirusów HPV jest łagodna i nie wywołuje żadnych objawów lub powoduje oszpecające i wymagające leczenia brodawki narządów płciowych (kłykciny). Ale część to groźne, onkogenne typy wirusa. Jeśli organizm nie zwalczy takiego zakażenia i przejdzie ono w stan przewlekły, konsekwencją może być nowotwór. Szacuje się że ponad połowa aktywnych seksualnie kobiet takim typem wirusa się zarazi.

Rak szyjki macicy niemal zawsze jest wynikiem zakażenia HPV

Najczęściej wywoływanym przez wirusa HPV nowotworem jest rak szyjki macicy. To wciąż groźna choroba, w Polsce nadal umiera co druga pacjentka z taką diagnozą. Niemal każdy przypadek zachorowania wiązany jest ze wcześniejszą infekcją wirusem HPV.
Ale wirus HPV wywołuje też:

  • raka pochwy
  • raka sromu
  • raka prącia
  • raka odbytu,
  • raka jamy ustnej
  • raka szyi
  • raka gardła

Jest więc też groźny dla mężczyzn. Dodatkowo mogą oni zakażać partnerki.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci i młodzieży

Na wirusa HPV nie ma lekarstwa, ochronę przed nim dają tylko szczepienia. Są możliwe już od ukończenia 9. roku życia, a najbardziej skuteczne zanim młody człowiek rozpocznie współżycie płciowe. Dlatego w Polsce od ubiegłego roku wszystkie dzieci i nastolatki do ukończenia 18. roku życia mają prawo do szczepień bezpłatnych.

- Warto skorzystać z tej onkologicznej szczepionki bo skutecznie chroni zarówno dziewczynki jak i chłopców przed zakażeniem wirusem HPV – podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Bezpłatne szczepienia refundowane przez NFZ odbywają się na dwa sposoby. Dzieci w wieku 12 i 13 lat mogą skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W programie dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil 9, obie są dwudawkowe. Do programu nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy wybrać punkt szczepień i umówić termin. W województwie łódzkim jest ponad 400 punktów szczepień i nie ma rejonizacji.

- Z takich szczepień bezpłatnie mogą korzystać dzieci, które już ukończyły 11 lat, a nie miały jeszcze 14 urodzin – wyjaśnia Anna Leder.

Tu znajdziesz praktyczne informacje i listę punktów szczepień w całej Polsce

Natomiast dzieci młodsze i starsze od 9. roku życia do 18. roku życia mogą otrzymać bezpłatnie szczepionkę Cervarix w ramach listy bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Trzeba jednak pójść z dzieckiem do przychodni POZ po receptę na bezpłatny preparat, odebrać szczepionkę w aptece i wrócić do POZ na zastrzyk.

Wątpliwości na temat szczepień przeciw HPV może rozwiać lekarz

Przed wizytą można wybrać się do swojego lekarza. Medycy chętnie rozwiewają obawy rodziców. Do szczepień dzieci przeciw HPV zachęca swoich pacjentów lekarz Piotr Rościszewski z centrum medycznego Vitaplus w Łodzi. Opiera się przy tym na doświadczeniach krajów, które wprowadziły programy szczepień wcześniej niż Polska.

- Wszystkie dane medyczne jasno wskazują, że szczepienie przeciwko HPV jest najlepszą prewencją chorób onkologicznych związanych z tym wirusem – podkreśla.

Jak dodaje część rodziców cieszy się z wprowadzenia bezpłatnych szczepień, bo wcześniej barierą dla wielu chętnych była wysoka cena szczepionki. Ale część nadal ma wątpliwości.

- Staramy się ich przekonać i opowiedzieć o plusach szczepień – mówi Piotr Rościszewski. - Pytania często dotyczą możliwych objawów po szczepieniu. Najczęściej są to objawy miejscowe, ból lub zaczerwienienie w okolicy szczepienia. Stosunkowo rzadko pojawiają się objawy ogólne paragrypowe, takie jak na przykład ból głowy – wyjaśnia.

Przewodnik dla rodziców i lekarzy. Jak rozmawiać z nastolatkami o szczepieniach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowlodzki.naszemiasto.pl Nasze Miasto