Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tabliczki na zabytkach Piekar Śląskich - symbol dobra kultury

MANO, UM Piekary Śląskie
arc UM Piekary Śląskie
Tabliczki na zabytkach Piekar Śląskich: Na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, pojawiły się znaki informujące o tym, że zabytek podlega ochronie. Taką decyzję podjęli urzędnicy Urzędu Miasta Piekary Śląskie, po uzgodnieniu jej ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Tabliczki na zabytkach Piekar Śląskich
Na siedmiu obiektach pojawiły się znaki konwencji haskiej, które oznaczają że obiekt jest dobrem kultury. Ale samych tabliczek jest aż dwanaście.

Rozbieżność wynika stąd, że w skład Zespołu Szpitala Spółki Brackiej (obecnie Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej) wchodzi aż sześć obiektów oznaczonych indywidualnie. W skład kompleksu oprócz pawilonu głównego wchodzą: portiernia, budynek mieszkalny (obecnie administracyjny), budynek pralni i kuchni, pawilon dziecięcy, prosektorium i kaplica. Na każdym z nich pojawiły się tarcze skierowane ostrzem w dół, przedzielone po przekątnych na dwa pola białe i dwa pola niebieskie – symbolizujące obiekty zabytkowe.

Jak wyjaśnia Małgorzata Cierpioł, miejska konserwator zabytków, umieszczenie tych znaków na obiektach zabytkowych ma dla mieszkańców przede wszystkim walor edukacyjny i informacyjny.

Znaczkami konwencji haskiej oznaczone zostały następujące obiekty:

1. Zespół kościelny z XIX wieku: kościół parafialny p.w. NMP i Świętego Bartłomieja, murowany z dwiema wieżami trójskrzydłowe krużganki (na południe od kościoła, zamknięte do północy kaplicami) mur z rzeźbami apostołów otaczający kościół. Granice ochrony obejmują całość zespołu

2. Kościół kalwaryjski p.w. Przemienienia Pańskiego – obecnie kościół parafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, wzniesiony w 1896 roku w stylu neogotyckim.

3. Zespół Kalwarii Piekarskiej, obejmujący kaplice: różańcowe, drogi krzyżowej, symbolizujące budowle historyczne. Wzniesiony w 1886 roku w stylach neogotyckim, neorenesansowym i neobarokowym.

4. Kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1913-1915.

Granice ochrony obejmują kościół wraz z najbliższym otoczeniem w ramach ogrodzenia.

5. Kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1898-1899 w stylu neogotyckim.

6. Kościół parafialny p.w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, wzniesiony w latach 1882-1883, rozbudowany w latach 1902-1903.

7. Zespół Szpitala Spółki Brackiej (obecnie Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej) wzniesiony w latach 1916-1924, który tworzą następujące obiekty:

pawilon główny,

portiernia,

budynek mieszkalny (obecnie administracyjny),

budynek pralni i kuchni,

pawilon dziecięcy,

prosektorium i kaplica,

Granice ochrony obejmują całe założenie w granicach działki, z wyłączeniem pawilonu diagnostyczno-zabiegowego, łącznika od pawilonu głównego do kuchni, kiosku, magazynu, wiaty, agregatu prądotwórczego, internatu, garaży, kotłowni i budynku magazynu sprzętu medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto