Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysypisko w Brzozowicach-Kamieniu

Marta Żabińska
Na wysypisko w Brzozowicach-Kamieniu, zgodnie z przypuszczeniami mieszkańców, zwożono też, nielegalnie, odpady komunalne. Dziś przyjechał tu wicewojewoda Andrzej Pilot, który zapowiedział, że spróbuje doprowadzić do spotkania piekarskiego samorządu z urzędem marszałkowskim.

Dziś, w piątek, na składowisko odpadów przy ul. Konarskiego przyjechał wicewojewoda śląski Andrzej Pilot. Obecna była też Anna Wrześniak, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska z kilkuosobową grupą kontrolerów WIOŚ, okoliczni mieszkańcy, wiceprezydent Zenon Przywara i media. Spotkanie zorganizowali piekarscy radni: Krzysztof Turzański i Łukasz Ściebiorowski.

Po kontrolach WIOŚ, zgodnie z przypuszczeniami mieszkańców Brzozowic-Kamienia, okazało się, że jedna z firm zwozi na wysypisko w Brzozowicach-Kamieniu m.in. odpady komunalne, na które nie ma pozwolenia. To one powodowały fetor w okolicy. WIOŚ zobowiązał firmę do ich usunięcia i nałożył na nią karę. Także marszałek woj. śląskiego wezwał firmę do usunięcia naruszeń. WIOŚ nadal monituje ten teren - ostatnia kontrola rozpoczęła się w środę.

Wysypisko w Brzozowicach-Kamieniu - będzie spotkanie?

Sprawa toczy się od ubiegłego roku, gdy urząd marszałkowski wydał zgodę trzem firmom na przetwarzanie odpadów, które polega na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych. Chodzi o ok. 30 hektarów terenów pohutniczych i pogórniczych. W wyniku tej decyzji firmy mogą tu zwieźć ponad 4,5 mln ton odpadów. Z decyzją nie zgadzają się władze Piekar. Zmiana prawna z początku ubiegłego roku zniosła jednak obowiązek opiniowania przez urzędy marszałkowskie tego typu decyzji u starostów, wójtów czy burmistrzów.

JESIEŃ 2013. WYSYPISKO W BRZOZOWICACH-KAMIENIU. PISALIŚMY O NIM TAK

Piekary wysłały w styczniu pismo do Ministerstwa Środowiska - tylko ten organ może stwierdzić nieważność marszałkowskiej decyzji, do czego dąży gmina. Marszałek może jedynie wzywać firmę do usunięcia naruszeń.

Na linii piekarski samorząd - urząd marszałkowki ostatnio iskrzy w związku z wydaną decyzją. Wicewojewoda Pilot zapowiedział, że spróbuje doprowadzić do spotkania obu stron z udziałem WIOŚ, które podlega wojewodzie.

Na teren składowania odpadów przez firmę nikt z uczestników spotkania nie został wpuszczony.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto