Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamarznięte rury. Jak sobie z nimi radzić? Piekary Śląskie

Agnieszka Strzelczyk
Z Januszem Dulikiem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śl., rozmawia A. Strzelczyk

Czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Piekarach Śląskich musiało ostatnio borykać się z awariami wodociągów z powodu zbyt niskiej temperatury?
W ostatnich dniach nie odnotowaliśmy problemów z zamarzaniem sieci wodociągowej w Piekarach.

Czy MPWiK podejmuje jakieś działania profilaktyczne zapobiegające zamarzaniu sieci wodociągowej, kiedy temperatura spada kilkanaście kresek poniżej zera?
MPWiK przed nastaniem okresu zimowego poinformowało mieszkańców poprzez środki masowego przekazu, radio i prasę, o konieczności dokonania przeglądu instalacji wodociągowej i zabezpieczenia ich przed zamarznięciem. Ponadto prosiliśmy wszystkich właścicieli pojazdów samochodowych o nie parkowanie w miejscach, w których usytuowane jest uzbrojenie sieci wodno-kanalizacyjnej jak: zasuwy, hydranty i pokrywy włazowe studni wodociągowych i kanalizacyjnych.

Co piekarzanie powinni zrobić, gdy zorientują się, że zamarzła im woda w rurach?
W przypadku stwierdzenia zamarznięcia wody na przyłączu wodociągowym, bądź w instalacji wewnętrznej należy zgłosić ten fakt dyspozytorowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich pod numerem telefonu: (32) 287-13-08. Po określeniu przez pracowników wodociągów faktycznego miejsca zamarznięcia i jej przyczyny właściciel nieruchomości informowany jest o dalszych czynnościach koniecznych do wykonania w celu przywrócenia dopływu wody. Jednocześnie informujemy, że w przypadku zamarznięcia wewnętrznej instalacji wodociągowej lub wodomierza obowiązek naprawy zaistniałej sytuacji leży w gestii właściciela bądź zarządcy nieruchomości. MPWiK oferuje odpłatnie odmrożenie wewnętrznej instalacji wodociągowej bądź wymianę wodomierza.

Czy piekarzanie powinni zabezpieczać swoje instalacje wodociągowe na czas zimy?
Należy podkreślić, że mróz jest niebezpieczny dla instalacji wodociągowej i wodomierza. Odpowiednie zabezpieczenie instalacji wewnętrznej i wodomierza jest obowiązkiem odbiorcy. Przed nastaniem okresu zimowego wszyscy właściciele i administratorzy budynków i obiektów na terenie miasta Piekary Śląskie zobowiązani są do zabezpieczenia wewnętrznych instalacji wodociągowych przed zamarznięciem, a w szczególności: do odwodnienia przewodów doprowadzających wodę do obiektów sezonowych jak ogródki działkowe, rekreacyjne, przydomowe parcele budowlane, fontanny, baseny itp.; do ocieplenia (specjalną otuliną, gąbką lub kawałkiem materiału) instalacji i wodomierzy usytuowanych w studzienkach wodomierzowych i pomieszczeniach nieogrzewanych i niezamieszkałych, do zapewnienia o każdej porze dostępu do armatury odcinającej usytuowanej na terenach prywatnych (hydranty, zasuwy, studnie wodomierzowe), oczyszczania zasuw, hydrantów, włazów, studni wodomierzowych ze śniegu.

Czy wiadomo już, ile będziemy płacić za wodę w tym roku?
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie Piekar Śląskich ceny obowiązują w okresie od 1 maja 2012 roku do 30 kwietnia 2013 roku. W związku z tym nie możemy jeszcze mówić o nowej cenie wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto