Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią się ceny wywozu śmieci. Zapłacimy od członka rodziny albo od ilości zużytej wody

Agnieszka Strzelczyk
W przyszłym roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Opłata będzie uzależniona od liczby zameldowanych w domu osób lub ilości zużytej wody. Radni jeszcze nie zdecydowali. Piszą A. Strzelczyk i M. Wroński

Zmieniają się opłaty za wywóz śmieci, ponieważ zmieniła się ustawa. Będą one wyższe niż do tej pory. Nieoficjalnie w gminach mówi się, że ceny będą wahać się od 11 do 18 złotych od osoby na miesiąc. Decydujący głos jednak mają samorządowcy, którzy do końca roku muszą również ustalić metodę, na podstawie której naliczana będzie opłata.
Na jakiej podstawie za śmieci będą płacić mieszkańcy naszego miasta? Opcje są dwie: albo będzie to stawka uzależniona od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe albo od ilości zużytej tam wody. Okaże się to jednak dopiero na listopadowej sesji rady miasta.

Może się wydawać, że naliczanie opłat od ilości zużytej wody to złe rozwiązanie.
- Zazwyczaj jest tak, że osoba, która zużywa więcej wody, wytwarza również więcej śmieci - argumentuje Grzegorz Mazurkiewicz z wydziału kształtowania środowiska katowickiego magistratu.- Każdy właściciel nieruchomości, czyli w przypadków mieszkańców bloku zrobi to spółdzielnia mieszkaniowa, będzie musiała wypełnić deklarację o zużytej wodzie. Będzie to sprawdzane ze stanem faktycznym - dodaje Mazurkiewicz.

- Na ostatniej sesji został poruszony problem głębokości pojemników na śmieci - mówi Tomasz Flodrowski, radny. - Próbowaliśmy dojść do tego, czy pojemniki mają mieć 110 litrów, czy 60 - dodaje Flodrowski.
Dlaczego to tak istotne? 60-litrowe pojemniki mogą być się za małe dla mieszkańców np.blokowisk. Jednak radni wybrali takie kontenery. Jako że radni nie mogli dojść do konsensusu w kwestii finansowej, sprawa śmieciowa całkowicie doprecyzowana zostanie na następnej sesji. Jest jednak sposób na obniżenie swoich rachunków za wywóz nawet o połowę! Wystarczy segregować śmieci. Piekarscy radni ustalą dwie stawki za odbiór odpadów segregowanych i niesegregowanych.

Rozwiązanie opłaty uzależnionej od liczby mieszkańców uznano jako dobre w większości miast Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. Takie rozwiązanie przyjmą w Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich.

Dlaczego rachunki za wywóz śmieci będą wyższe? Ceny będą efektem nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przenosi ona "prawo własności"dla wytwarzanych przez mieszkańców śmieci. Jak twierdzą samorządowcy, by podołać temu zadaniu, trzeba będzie rozbudować administrację, czyli zatrudnić nowych urzędników. Do tego dochodzi oczywiście spełnienie unijnych norm. Jedna z nich zakłada, że od przyszłego roku Polska musi o połowę ograniczyć ilość kierowanych na wysypiska odpadów biodegradowalnych w stosunku do tego, co trafiało tam w 1995 roku. By spełnić ten wymóg, gminy w ostatnich latach budowały sortownie oraz instalacje do odzysku śmieci. Teraz ktoś musi za to zapłacić.

Po co zmiany?
Jak na razie właścicielem śmieci jest ten, kto je wytwarza, czyli każdy z nas.
Kiedy podpisujemy umowę z firmą zajmującą się odbiorem odpadów, przenosimy to prawo na nią. Co dalej się stanie z odpadami, zależy tylko i wyłącznie od tejże firmy. Gmina nie ma tu prawie nic do powiedzenia. Może jedynie sprawdzić, czy mamy podpisaną umowę na wywóz odpadów i czy nie wyrzucamy ich przypadkiem do lasu. Gmina nie jest w stanie zmusić pry-watnego przedsiębiorcy do stawiania ekologii na plan pierwszy, stąd pomysł, by gmina przejęła tzw. władztwo śmieciowe, zyskując w ten sposób możliwość wypełniania nałożonych na nią obowiązków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto