Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Curling, Piekary Śląskie

Redakcja
Curling, Piekary Śląskie: Jeśli zastanawiasz się, co robią ludzie froterujący szczotkami lodowisko i wpatrujący się w sunący po lodzie „czajnik”, to przyjdź 24. stycznia na lodowisko piekarskiego MOSiRu, gdzie reprezentanci Polski w curlingu przybliżą tajniki tej spektakularnej dyscypliny sportu. Będzie można także spróbować swoich sił w „szachach na lodzie”. Początek o godzinie 17.

Curling, Piekary Śląskie: Podczas pokazu będzie można zapoznać się z urokami curlingu – mało jeszcze znanego, ale za to bardzo atrakcyjnego sportu. Każdy chętny będzie mógł zobaczyć, na czym polega ta zimowa dyscyplina oraz – przede wszystkim – na lodowisku zmierzyć się z granitowymi kamieniami. Zasady gry przybliżą reprezentanci Polski w curlingu.

Curling to sport o wielowiekowej tradycji, rozwijający się w ostatnich latach wyjątkowo dynamicznie. Mogą go uprawiać właściwie wszyscy, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej nazywany przez wielu ,,szachami na lodzie” i należy do zespołowych sportów precyzyjnych podobnych do pétanque, czy bocce.

Curling to sport także dla najmłodszych – wbrew pozorom puszczenie kamienia nie wymaga dużej siły. Na torze z powodzeniem mogą rywalizować panie z panami i kobiece drużyny, które w niczym nie ustępują męskim. Curling to sport nie mający granic, który uprawiają również osoby niepełnosprawne.

Początki curlingu sięgają średniowiecza kiedy to dla rozrywki bawiono się na zamarzniętych rzekach i kanałach. Pierwszy klub curlingowy – Loch Leven – powstał w Szkocji w 1668 roku. Już w XVII wieku ustalono zasady gry, choć sformalizowano je dopiero w połowie XIX stuleciu.

Gra
Zasady gry są bardzo proste. Na jednym z końców znajduje się belka, służąca do wybicia się zawodnika, który po kilku metrach poślizgu wypuszcza ważący kamień. Po przeciwnej stronie znajduje się tarcza, złożona z czterech kręgów, w którą celuje gracz. W konkurencji biorą udział dwie drużyny, liczące po czterech zawodników. Każdy zespół ma do dyspozycji po 8 granitowych kamieni, często żartobliwie nazywanych ,,czajnikami”. To właśnie nimi zawodnicy starają się zdobyć punkty. Partię wygrywa ten zespół, którego kamień znajdzie się najbliżej środka po wszystkich rzutach. Zwycięska drużyna dostaje punkt za każdy kamień, który znajdzie się bliżej centrum niż pierwszy z kamieni rywala.

Kamień
Kamień curlingowy może ważyć maksymalnie 44 funty (około 19,96 kg). Do kamienia przymocowana jest specjalna rączka, dzięki której można nadać mu odpowiednią rotację. Gra się kamieniami zrobionymi z wyjątkowego granitu – musi on pochodzić z górotworów starszych niż fałdowania alpejskie, musi być wydobyty z dna morza, gdzie leżał przez miliony lat. Kamień zrobiony z innego materiału będzie wchłaniał wodę i pękał. Blok granitu wymaga bardzo dokładnego formowania i oszlifowania, by dno kamienia stykało się z lodem niewielką powierzchnią.

Szczotkowanie
Kiedy kamień zostanie już wypuszczony do gry wkraczają zawodnicy szczotkujący. W razie potrzeby mają oni obowiązek zamiatać tor przed kamieniem. Szczotkowanie jest ważne z dwóch powodów: dzięki niemu sunący po lodzie kamień jest w stanie uzyskać większą odległość, a jego droga mniej zakrzywiona. W trakcie tej czynności siła i szybkość, z jaką szczotkowany jest lód, sprawia, żę jego powierzchnia zostaje podgrzana, ale nie topi się. To zmienia fizyczne właściwości lodu, wpływając na zachowanie się kamieni.

Sportowe zachowanie
Sportowe zachowanie, w przeciwieństwie do większości innych dyscyplin, jest kluczową częścią curlingu. Okazywanie radości z błędu popełnionego przez przeciwnika, akceptowalne w innych sportach, w curlingu spotyka się z dezaprobatą. Nawet na najważniejszych turniejach od gracza oczekuje się zgłaszanie własnych błędów, czy fauli. Zwyczaje w curlingu nakazują przywitać się z przeciwnikiem przed meczem, oklaskiwać jego udane zagrania, nie utrudniać mu gry, a na końcu podziękować za wspólną zabawę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto