18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kominiarz, Piekary Śląskie: Agnieszka Strzelczyk została kominiarzem

Agnieszka Strzelczyk
Kominiarz Piekary Śląskie: Agnieszka Strzelczyk
Kominiarz Piekary Śląskie: Agnieszka Strzelczyk
Kominiarz, Piekary Śląskie: Praca na wysokości, czyszczenie kominów i stereotypowe szczęście. Jak pracują kominiarze z Piekar, sprawdziła Agnieszka Strzelczyk

Jesień to okres, w którym zaczyna się sezon grzewczy. To właśnie teraz powinniśmy wezwać specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą komin i przewody wentylacyjne. Kogo należy wołać? Kominiarzy oczywiście. Postanowiłam poznać tajniki ich pracy i dowiedzieć się, dlaczego czyszczenie kominów przed sezonem grzewczym jest takie ważne i czy można to zrobić dopiero zimą. Umożliwili mi to kominiarze z Piekar Śląskich.

Czarna kurtka i cylinder
Od progu przywitali mnie z uśmiechami na twarzy, bo pracują w iście męskim towarzystwie. Wyjątkiem jest Małgorzata Latusek, księgowa i dobra dusza kominiarskiego zespołu.

Moim przewodnikiem po kominiarskim świecie był Alfred Ganita. Dał mi czarną kurtkę ze srebrnymi guzikami, kepik (specjalną czapkę) i cylinder. Kurtka pasowała w sam raz, jednakże miałam problem z cylindrem. Okazał się za mały. Pan Alfred jednak znalazł rozwiązanie i dał mi swój. Sam założył kepik. Nieodłącznym elementem kominiarza są także rękawiczki. Grube i ciężkie. Chronią przed ubrudzeniem się. Okazało się jednak, że niewiele to daje.

Kominiarze zawsze mają przy sobie m.in. żelazną kulę, linę, łańcuszek, szczotkę drucianą , a także worek na sadzę. Mają także ciągomierz, którym sprawdzają, czy w damym pomieszczeniu jest prawidłowy wyciąg powietrza.

Praca na wysokości
Pojechaliśmy do Brzezin Śląskich. Naszym zadaniem było czyszczenie kominów i kanałów w domach przy ulicy Bednorza. Na ostatnim piętrze budynku było wąskie wejście na dach. Za pomocą drabiny udało mi się tam wdrapać. Widok był piękny. W dole Brzeziny Śląskie i Dąbrówka Wielka, a w oddali Czeladź.
Zabraliśmy się do pracy.

Trzeba było przeczyścić komin żelazną kulą. By tego dokonać, musiałam stanąć na kominie. Wtedy zdałam sprawę, że jest to praca dla ludzi o mocnych nerwach i dużej sile fizycznej.
Po takim czyszczeniu zeszliśmy do piwnicy, gdzie sprawdziłam, czy jest wyciąg i pozbyłam się zbędnego popiołu.

Praca kominiarzy to nie tylko chodzenie po dachach, ale także kontrolowanie przewodów wentylacyjnych, gazowych i węglowych.

Komin trzeba czyścić
Bardzo wielu ludzi bagatelizuje sprawę i nie czyści kominów. Minimum dwa razy w roku powinniśmy zlecić specjalistom przegląd kominów w swoim domu i raz w roku piecyku gazowego. Taki przegląd to koszt ok. 20-30 zł (w zależności od komina). Nie wolno też zasłaniać kratek wentylacyjnych. Można za to dodatkowo samemu systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej.

- Jesień to okres, kiedy jest najwięcej zleceń- mówi pan Alfred. - Zimą prace nie ustają, chodzimy po dachach mimo śniegu - dodaje.

Kominiarze chodzą po śniegu i wykonują te same czynności co na suchej powierzchni- bez zabezpieczenia. - Mamy ogromny szacunek do wysokości i zdajemy sobie sprawę, że nasza praca jest niebezpieczna - mówi Ganita.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto