MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji nie całkiem taka, jak sobie wymarzono

Paweł Szałankiewicz
Fot. arc
Reforma edukacji w Piekarach przypieczętowana. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem władz Piekar Śląskich.

Na ostatniej, marcowej sesji rady miasta, radni przyjęli uchwałę dotyczącą reformy edukacji. Dotyczy ona likwidacji gimnazjów oraz przywrócenia ośmioletnich szkół podstawowych. Władze miasta już z początkiem roku przygotowały obszerny plan zmian, na których docelowo większość, jeśli nie wszyscy, mieli skorzystać. Nie wszystkie założenia jednak udało się zrealizować.

Przede wszystkim nie dojdzie do skutku utworzenie elitarnej Szkoły Podstawowej 4-8 w Akademickim Zespole Szkół. Miała ona zastąpić już od września Miejskie Gimnazjum nr 3, które w ubiegłym roku zostało włączone w struktury szkoły. Powód? Cały czas ten sam. Nie ma stosownego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej pozwalającego taką elitarną klasę utworzyć.

Nie dojdzie również do połączenia Miejskiego Gimnazjum nr 1 z Miejskim Gimnazjum nr 2. Na to nie wyraziło zgody Kuratorium Oświaty w Katowicach. Była to kluczowa decyzja zwłaszcza dla Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Szkoła miała zająć budynek po MG nr 1. Ten wariant zresztą kuratorium zaopiniowało pozytywnie.

- I ten wariant będziemy realizować, bo żaden inny nie jest w tej sytuacji możliwy pod względem prawnym. Co pozytywne jest to natomiast koncepcja zaproponowana i zaakceptowana zarówno przez rodziców, jak i grono pedagogiczne Miejskiego Gimnazjum nr 1 - podkreśla Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

Władze Piekar uważają jednak, że lepszym rozwiązaniem była pierwsza opcja, czyli przejęcie całego budynku do dyspozycji szkoły specjalnej. - Dla całości reformy w mieście nie ma to większego znaczenia, bo efekt końcowy jest taki sam - dodaje Turzański.

Co się natomiast udało? Niezagrożone jest powstanie nowego żłobka w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, jak również utworzenie w budynku po szkole specjalnej Centrum Kultury Młodzieżowej, które będą tworzyć połączone jednostki Młodzieżowych Domów Kultury nr 1 i 2.

Z przeniesieniem Szkoły Podstawowej nr 13 do budynku MG nr 4 również nie będzie problemów. Dzięki temu uczniowie zwłaszcza SP nr 13 zyskają lepsze warunki do nauki oraz lepszą bazę sportową. Kuratorium zaakceptowało również plan wygaszenia MG nr 2 i utworzenia w jego miejsce nowej szkoły podstawowej. Ponadto miasto od nowego roku poszerzy pakiet związany z bezpłatną nauką pływania oraz dostępem do laptopów dla klas II i III szkół podstawowych.

Koszty realizacji reformy edukacji w naszym mieście miasto oszacowało na 2 mln zł. - I mam nadzieję, że w ich pokryciu możemy liczyć na stronę rządową - dodaje wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto