Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci płoną w piecach piekarzan

Małgorzata Węgiel
MLG
Listopad, parę minut do zmierzchu. Kłęby duszącego szarego i czarnego dymu zasłaniają linię horyzontu. Przechodniowi z Kozłowej Góry, Dąbrówki Wielkiej, Brzezin Śląskich, Piekar lub Brzozowic wydaje się, że przekroczył co najmniej piąty krąg piekła. Skąd ten gryzący dym? To płoną śmieci w piecu jednego z domów jednorodzinnych.

- Wystarczy wieczorem przejść się przez Dąbrówkę, od razu czuć kto oszczędza na węglu. Jest bieda, więc ludzie palą tym, co mają pod ręką. Niestety często do pieca trafiają także śmieci - twierdzi pani Elżbieta (nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkanka Dąbrówki Wielkiej.
W ubiegłym roku piekarscy strażnicy miejscy podjęli osiem interwencji w sprawie śmieci czy liści wypalanych w otwartych paleniskach lub domowych piecach piekarzan. To niewiele w porównaniu z tym rokiem. W 2011, analogicznych zgłoszeń było aż 19!

- W 14 przypadkach funkcjonariusze pouczyli piekarzan spalających odpady lub liście, w 5 przypadkach ukarali ich mandatem karnym - tłumaczy Henryk Łoboda, komendant piekarskiej straży miejskiej. Kara za spalanie śmieci może wynosić nawet 500 zł.

Według badań przeprowadzonych w zeszłym miesiącu przez Instytut PBS DGA na zlecenie Grupy Tauron, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nawet 200 tys. mieszkańców aglomeracji regularnie spala śmieci, trując siebie i sąsiadów! Oprócz gazet i papierowych reklam w piecach znikają foliowe torebki, plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, a nawet styropian, czy pocięte w paski opony. Efekt? Powstawanie niskiej emisji, czyli dymu i pyłu, który wywołuje zaburzenia hormonalne, przyczynia się do mutacji materiału genetycznego i zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

- Choć zdarzało mi się upominać sąsiadów, by nie palili plastików w piecach, oni często pozostawali głusi na to co mówiłem - komentuje Grzegorz Adamczyk, radny.

Problem niskiej emisji w Piekarach Śląskich pozostaje żywotny, choć miasto angażuje się w Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji. jego zadaniem jest ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepłą. W latach 2004 - 2011 w Piekarach wymieniono 607 kotłów węglowych na kotły retortowe, 112 kotłów węglowych na kotły gazowe, ocieplono 412 budynków jednorodzinnych, zamontowano 287 kolektorów słonecznych. Na realizację tych zadań piekarzanie uzyskali z WFOŚ i GW dofinansowanie 11 mln 504 tys. 185 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto