MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drogi ekspresowe staną się autostradami? Minister wyjaśnia kontrowersyjny pomysł

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Decyzję o zmianie statusu drogi podejmuje Rada Ministrów, ponieważ to rząd zmienia stosowne rozporządzenie dotyczące sieci drogowej w Polsce.
Decyzję o zmianie statusu drogi podejmuje Rada Ministrów, ponieważ to rząd zmienia stosowne rozporządzenie dotyczące sieci drogowej w Polsce. Szymon Starnawski
Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące możliwości zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady podczas dyskusji inżynierskich zorganizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

"Nie będzie żadnych zmian, jeżeli chodzi o przemianowanie dróg ekspresowych na autostrady" - powiedział minister infrastruktury.

"Ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd, nie dyskutuje i - myślę, że nie będzie dyskutował - nad tym, czy zwiększyć ilość autostrad przekształcając drogi ekspresowe" - dodał.

Minister przypomniał, że decyzję o zmianie statusu drogi podejmuje Rada Ministrów, ponieważ to rząd zmienia stosowne rozporządzenie dotyczące sieci drogowej w Polsce.

Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Jest to tzw. Czerwona księga.

Minister wyjaśnił, że ostatnio pojawiły się informacje dotyczące możliwości zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady podczas dyskusji inżynierskich zorganizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

"Opinie na ten temat przedstawiono podczas wewnętrznej dyskusji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której tematem było utrzymanie dróg. (...) To nie GDDKiA, tylko rząd, na wniosek ministra infrastruktury, może zmienić status drogi. Obecnie ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd takich zamiarów nie ma" - zapewnił szef resortu.

Podkreślił też, że nie ma żadnych planów dotyczących zmian obowiązujących w Polsce limitów prędkości na drogach.

Jak powiedział Adamczyk, obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości powiększenia sieci dróg objętych opłatami dla samochodów ciężarowych.

"Prowadzimy analizy. prowadzimy dyskusje, m.in. z Krajową Administracją Skarbową, która nadzoruje system poboru opłat drogowych od ciężarówek. Dzisiaj w tej sprawie nie ma decyzji" - stwierdził.

Długość dróg krajowych w Polsce wynosi obecnie 19 tys. 393 km w tym w zarządzie GDDKiA jest 17 tys. 782 km. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce to 4 tys. 747,8 km, z czego drogi ekspresowe liczą 2 tys. 972,3 km, autostrady to 1 tys. 775,5 km w tym odcinki koncesyjne autostrad liczą 465 km.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drogi ekspresowe staną się autostradami? Minister wyjaśnia kontrowersyjny pomysł - Motofakty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto