Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Bazyliki Piekarskiej – zmiany w organizacji ruchu. Znamy PROGRAM wydarzenia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pielgrzymka do Piekar Śląskich. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pielgrzymka do Piekar Śląskich. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców zawita do Bazyliki w Piekarach Śląskich w niedzielę 28 maja. Dla wiernych to ważne przeżycie duchowe, ale dla kierowców poruszających się ulicami Piekar Śląskich oznacza spore utrudnienia w ruchu. Jak przedstawia się program wydarzenia? Które drogi będą wyłączone z ruchu? Gdzie można będzie zaparkować?

Spis treści

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Bazyliki w Piekarach Śląskich – zmiany w organizacji ruchu

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich, od godz.17.00 27 maja do godz. 18.30 28 maja wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej. Będzie obowiązywał od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, a także na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

- Utrudnienia w ruchu kołowym będą występowały w centrum miasta w ciągu całego dnia 28 maja. Zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał w godzinach od 7.00 do 18.30 od skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II – informuje piekarska policja.

Wzorem lat ubiegłych, w czasie pielgrzymki, będzie obowiązywać zakaz handlu przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pod Lipami do skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka.

- Umieszczone zostaną tabliczki dotyczące działalności handlowej przy ulicy Bytomskiej oraz informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Generała Jerzego Ziętka od skrzyżowania z ulicą Bytomską do ulicy Papieża Jana Pawła II – dodają policjanci.

Przyjezdni będą mogli zostawić swoje samochody na parkingu przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary, przy ul. Chopina – po prawej stronie, jadąc od ul. Pod Lipami, a także na parkingu przy Centrum Handlowym na ul. Karola Miarki.

- Im bliżej wzgórza kalwarii zostanie zaparkowany nasz pojazd, tym dłuższy będzie powrót w tworzących się zatorach drogowych. W rejonie newralgicznych skrzyżowań ruch będzie ręcznie kierowany przez policjantów. W tych miejscach należy bezwzględnie podporządkować się podawanym przez policjantów sygnałom – podkreśla policja.

Ze zmianami na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej muszą liczyć się również użytkownicy komunikacji miejskiej. 28 maja w godzinach 7.00-18.00 wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy będą jeździć przez ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.

Pielgrzymka do Piekar Śląskich – program wydarzenia

Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o godz. 8.00 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. O 8.30 odbędzie się modlitwa różańcowa, a 9.30 – procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię, powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne wygłosi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Na godz. 11.00 została zaplanowana msza święta pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. O 13.45 rozpocznie się godzina ewangelizacyjna, a o 15.00 – nabożeństwo majowe. Niedzielne wydarzenie zakończy się o godz. 16.00. Szczegóły program można znaleźć na plakacie w naszej galerii.

Jak co roku, przed bramą wzgórza kalwarii, uczestnicy pielgrzymki będą mogli oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pielgrzymka do Bazyliki Piekarskiej – zasady bezpieczeństwa

Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pielgrzymki.

- Przypominamy, aby nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów, ani zbędnych dokumentów. W trakcie przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej należy pamiętać, że dla kieszonkowców nie jest to dzień świąteczny – ostrzegają policjanci z Piekar.

Dodają, by w sytuacji kryzysowej powiadomić o zdarzeniu najbliższy patrol. W przypadku zagubienia dziecka należy podać rysopis i ubiór, a następnie udać się na parafię do punktu informacyjnego. Przez urządzenia nagłaśniające zostanie podany odpowiedni komunikat.

- O bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe będzie stacjonowało w swej siedzibie przy ulicy Karola Miarki. Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia z Piekarskiego Centrum Medycznego - Szpitala Miejskiego pod wezwaniem świętego Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi) – informuje policja.

Karetki pogotowia ratunkowego będą parkować na ul. Popiełuszki 17, przy budynku hotelu.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto