MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Donos na pracodawcę - jak i kiedy złożyć skargę na PIP. Sprawdź, czy zgłoszenie będzie anonimowe

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Skargi do Państwowej Inspekcji Pracy przez wielu pracowników traktowane są jako ostateczność, co zwykle wynika z braku dostatecznej wiedzy na ten temat. Wiele osób nie wie, jak to zrobić, w jakich sytuacjach, a co najważniejsze czy informacja o autorze donosu trafi do pracodawcy. Jak sporządzić skargę na pracodawcę?

Spis treści

Państwowa Inspekcja Pracy to instytucja powołana do kontrolowania zakładów pracy, a także sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów z zakresu BHP, prawa pracy oraz legalności zatrudnienia. Inspektorzy PIP sprawdzają, czy pracodawcy wywiązują się ze wszystkich obowiązków (np. wynagrodzenie, urlopy, ochrona praw kobiet), a także analizują przyczyny wypadków w pracy.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości PIP może nałożyć mandat, skierować sprawę do sądu, a nawet nakazać wstrzymania działalności zakładu pracy. Co istotne, inspekcja zajmuje się nie tylko kontrolą, ale także udzielaniem bezpłatnych porad telefonicznych lub osobistych w zakresie prawa pracy.

Kiedy złożyć skargę do PIP?

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można złożyć w przypadku stwierdzenia naruszeń praw pracowniczych. Składane przez pracowników pisma najczęściej dotyczą następujących kwestii:

 • wstrzymywanie lub opóźnianie wypłaty pensji,
 • bezpodstawne zwolnienie pracownika,
 • zmniejszenie wynagrodzenia uargumentowane np. bezpodstawnie nałożoną karą,
 • przekraczanie wyznaczonych norm czasu pracy np. przez 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu
 • bezpodstawne zwolnienie pracownika,
 • nieprzestrzeganie zasad BHP np. brak odzieży ochronnej, próba ukrywania wypadków przy pracy,
 • brak odpowiedniej umowy np. osoba zatrudniona pracuje, jak pracownik etatowy, jednak ma umowę o dzieło,
 • łamanie praw kobiet np. skierowanie ciężarnej pracownicy do pracy w godzinach nadliczbowych,
 • dyskryminowanie pracownika np. ze względu na pochodzenie.

Oprócz tego pracownik może zgłosić sprawę do PIP w przypadku mobbingu, pracy na czarno, nieprawidłowego wyznaczenia wymiaru urlopu, brak badań lekarskich czy fałszowanie dokumentacji. Jak zatem zaskarżyć nieuczciwego pracodawcę?

Warto przeczytać:Czy pracownik wychowujący dziecko może odmówić pracy w godzinach nocnych?

Skarga do PIP - jak złożyć?

Skargi i wnioski do Państwowej Inspekcji Pracy można składać: pisemnie, ustnie w jednostce PIP, faksem lub drogą elektroniczną (formularz e-skargi). Zgłoszenie powinno zawierać:

 • datę oraz miejscowość,
 • nazwę inspektoratu, do którego kierujemy pismo,
 • opis skargi wraz ze wskazaniem nazwy i adresu firmy,
 • załączniki (np. wyciągi z rachunków bankowych),
 • podpis własnoręczny lub elektroniczny.

- Skargi i wnioski podlegają załatwieniu bez zbędnej zwłoki, lecz nie później niż w terminie jednego miesiąca od daty ich otrzymania. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony do dwóch miesięcy. W większości przypadków złożenie skargi do PIP skutkuje wszczęciem postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy PIP w stosunku do podmiotu, którego skarga dotyczy - czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Czy PIP informuje pracodawcę, kto składa skargę?

Pracownik składający skargę do Państwowej Inspekcji Pracy ma zapewnioną pełną anonimowość. Oznacza to, że organ nie przekaże firmie danych o pracowniku czy dacie złożenia pisma.

Państwowa Inspekcja Pracy zapewnia anonimowość pracownikom, którzy składają skargę, chyba że wyrażą pisemną zgodę na ujawnienie informacji, iż kontrola jest przeprowadzana w związku ze złożoną skargą. W niektórych przypadkach osoba wnosząca skargę może zostać powiadomiona, że bez ujawnienia informacji o kontroli prowadzonej w następstwie skargi, skarga nie będzie rozpatrzona - informuje portal biznes.gov.pl.

Warto jednak pamiętać, że PIP nie rozpatrzy skargi złożonej anonimowo. Zgłoszenia bez imienia, nazwiska czy pełnego adresu pozostają bez rozpoznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donos na pracodawcę - jak i kiedy złożyć skargę na PIP. Sprawdź, czy zgłoszenie będzie anonimowe - Strefa Biznesu

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto