Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynne "fale Dunaju" na autostradzie A1 niedaleko Piekar Śląskich przejdą ekspertyzę. Wygrała droższa oferta z Katowic

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKIA
Już wiadomo, ze ekspertyzę słynnych „fal Dunaju” na autostradzie A1 wykona katowickie biuro projektowe Trakt. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała droższą ofertę. Ekspertyza będzie kosztowała prawie 10 milionów złotych. Chodzi o naprawę, znanych kierowcom, muld między Pyrzowicami i Piekarami Śląskimi.

Ekspertyza "fal Dunaju" na A1 ma kosztować prawie 10 milionów złotych

W przetargu na wykonanie ekspertyzy słynnych „fal Dunaju” niedaleko Piekar Śląskich wpłynęły dwie oferty. Obie w bardzo podobnych cenach. Firma Trakt z Katowic zaoferowała wykonanie zamówienia za 9,9 mln zł, a Mosty Katowice za kwotę 9,6 mln zł. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia 10,4 mln zł. Obydwie firmy zaoferowały również skrócenie o dwa miesiące wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.

Ostatecznie wybrano droższą ofertę. Dlaczego?

- Najkorzystniejszą ofertę złożyło biuro projektowe TRAKT z Katowic. Uzyskało maksymalną punktację w kryterium doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, co przeważyło o wyborze nieco droższej oferty. Jeżeli do 9 stycznia 2023 r. nie wpłyną odwołania od wyboru oferty, to umowę podpiszemy jeszcze w styczniu – informuje Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

Pofałdowana autostrada A1 spędza sen z oczu drogowcom

Przypomnijmy, że naprawa wspomnianego pofałdowanego odcinka autostrady A1 spędza sen z oczu drogowcom już od paru dobrych lat. Była naprawiana jeszcze w ramach gwarancji przez wykonawcę, potem kolejny raz na zlecenie GDDKiA. Za każdym razem próby likwidacji wybrzuszeń kończyły się fiaskiem i droga ponownie się fałdowała. Kierowcy narzekali, drogowcy robili co mogli. Na razie trudno mówić o komfortowej podróży tą częścią A1. Obowiązują tam ograniczenia prędkości od 80 do 100 km/h.
W 2021 roku pobrano próbki poszczególnych warstw drogi. Wykonano aż 61 odwiertów. Próbki trafiły do specjalistycznego laboratorium, które zbadało pobrany materiał. Wyniki badań, wykonanych w laboratorium będą podstawą do wykonania kompleksowej ekspertyzy. Materiały z wynikami badań wcześniej trafiły jednak do Rady Naukowej przy GDDKiA. Pochylili się nad nimi naukowcy, bo Rada Naukowa to stały zespół opiniodawczy, działający przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. Należą do niej profesorowie i doktorzy wielu uczelni technicznych, wspierający GDDKiA przy rozwiązywaniu szczególnie skomplikowanych problemów podczas procesów inwestycyjnych realizowanych przez GDDKiA.

Ekspertyza A1 czyli co?

Wykonawca ekspertyzy, czyli firma Trakt, nie poprzestanie tylko na tym opracowaniu. Będzie musiał też uzyskać wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przygotuje również dokumentację przetargową oraz będzie brał udział w opracowaniu odpowiedzi na pytania zainteresowanych przeprowadzeniem prac naprawczych.
Ekspertyza ma powstać w 8 miesięcy od podpisania umowy. Będzie to ekspertyza techniczna infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich oraz kompleksowego programu naprawczego dla odcinka Pyrzowice - Piekary Śląskie. W maksymalnie 12 miesięcy powstanie także dokumentacja projektowa dla naprawy autostrady A1 wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Umowa przewiduje także pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (w 80 miesięcy od podpisania umowy).

Kiedy zacznie się remont pofałdowanej A1?

Długość odcinka objętego opracowaniem to ponad 16 km autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. Zakończenie prac projektowych GDDKiA przewiduje w I kwartale 2024 r. Umożliwi to ogłoszenie przetargu na wykonanie robót w 2024 r. z planowanym terminem rozpoczęcia realizacji robót naprawczych na początku 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto